17Pocket System
"M God"
Released: 2019 / 11
(China only) Horizontal Android 4.4
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
|---|---|
| CPU | Scorpion |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.0 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Adreno 205 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 245 MHz |
| RAM | 512 MB RAM |
Display
| Screen Size | 3.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 480 x 320 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 192.3 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 125 mm x 52.5 mm x 17 mm |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Silver Metal, Black |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Home, Back, Volume +-, Power, 1 programmable button |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
N64 apparently playable
Notes
Not mass produced, based off Sony Ericsson Xperia Mini Pro. May never release internationally