1UP Pi-Boy XL
1UP
Released: April 2019 Vertical Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2837B0 (Raspberry Pi 3B+) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.4 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 300 MHz |
| RAM | 1 GB DDR2 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 320 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 164.83 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Acrylic |
Physical
| Battery | 9000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 157 mm x 99 mm x 35 mm |
| Weight | 500 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Transparent |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Upper placement |
| Face Buttons | 6 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Rear facing |
| Extra Buttons | Fan Switch, Screen Function Keys |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB x3, Ethernet |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)