32blit
Pimoroni
Released: July 2019 Horizontal Open source firmware
Performance
| SoC | STMicroelectronics STM32H750 |
|---|---|
| CPU | Cortex-M7 |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 480 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Chrom-ART Accelerator |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 1 MB SRAM |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 114.29 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 1200 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 150 mm x 65 mm x 14 mm |
| Weight | 250 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Rear facing |
| Sensors | Accelerometer |
Storage
| Storage | Internal 32 MB |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
Homebrew games only