Analogue Pocket
Analogue
Released: December 2021 Vertical Analogue OS
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Intel / Altera Cyclone V FPGA, Intel / Altera Cyclone 10 FPGA |
|---|---|
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| CPU Clock | - |
| Architecture | - |
| RAM | 32 MB Cellular RAM, 64 MB Synchronous DRAM, 256 KB Asynchronous SRAM |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | LTPS LCD |
| Resolution | 1600 x 1440 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 615.02 PPI |
| Aspect Ratio | 10:9 |
| Screen Lens | Gorilla Glass |
Physical
| Battery | 4300 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 88 mm x 149 mm x 22 mm |
| Weight | 276 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Glow In The Dark Green |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 Shelf |
| Extra Buttons | Menu, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | GBA Link Cable, (Bluetooth & USB x2 via dock) |
|---|---|
| Video Output | HDMI via dock |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo On sides |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
GameBoy, GameBoy Color, GameBoy Advance (Game Gear, Neo Geo Pocket Color, Atari Lynx & Turbografx-16 with adapters)
Notes
Extra dock can support USB or Bluetooth controllers, and HDMI out. Price for dock is $99