AOKZOE A1
AOKZOE (One Netbook spinoff)
Released: September 2022 Horizontal Windows 11 / SteamOS
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 6800U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 3+ |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.7 GHz - 4.7 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 680M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.2 GHz |
| RAM | 16 / 32 GB LPDDR5X (6400 MT/s) |
Display
| Screen Size | 8.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 283.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 48 Wh or 65 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 285 mm x 125 mm x 21 mm |
| Weight | 669 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Blue |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Back, Brightness, Keyboard, Function Button, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.0, USB-A, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
Smooth Gamecube, Wii, PS2
Notes
Has a kickstand