AOKZOE A1 PRO
AOKZOE (One Netbook spinoff)
Released: June 2023 Horizontal Windows 11 / SteamOS
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 7840U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 32 GB / 64 GB LPDDR5x (7500 MT/s) |
Display
| Screen Size | 8.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 283.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 65 Wh (17100 mAh) |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 285 mm x 125 mm x 21 mm |
| Weight | 729 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Quantum Blue, Lunar White |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Back, Brightness, Keyboard, Function Button, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.0, USB-A, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Hall sensor joysticks, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB / 2 TB M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, PS2, Wii U, Switch playable
Notes
RGB LEDs, kickstand