AOKZOE A1X
AOKZOE (One Netbook spinoff)
Released: June 2025 Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen AI 9 HX370 |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 12 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 890M |
| GPU Cores | 16 Cores |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 32 GB / 64 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 8.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | LTPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 283.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 72.7 Wh (18880 mAh) |
|---|---|
| Cooling | 3 Heat Pipes Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 285 mm x 125 mm x 21 mm |
| Weight | 730 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Back, Brightness, Keyboard, Function Button, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB-A, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing Oculink Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall sensor joysticks/triggers, Microphone |
Storage
| Storage | Internal M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch almost all full speed