AOKZOE A2
AOKZOE (One Netbook spinoff)
Released: February 2024 Horizontal Windows 11 / SteamOS
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 7840U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 32 GB / 64 GB LPDDR5x (7500 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 323.45 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 48.5 Wh (12600 mAh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 265 mm x 105 mm x 22 mm - ? mm |
| Weight | 649 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Green |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Keyboard, Turbo, ? |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB-A |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top/Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Hall sensor joysticks / triggers, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB / 2 TB / 4 TB M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 almost all full speed. Wii U & Switch mostly playable