Arduboy FX
Arduboy, Seeed Studio
Released: April 2020 Micro
Vertical Arduboy Game Loader
Emulation capabilities
GB/GBC/GG/NES/SMS/all previous retro consoles all full speed
Performance
| SoC | ATMEGA32U4 |
|---|---|
| CPU | Microchip 8-bit AVR microcontroller |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 16 MHz |
| Architecture | AVR |
| RAM | 2.5 KB SRAM |
Display
| Screen Size | 1.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | Monochrome OLED |
| Resolution | 128 x 64 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 110.08 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 180 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 54 mm x 86 mm x 5 mm |
| Weight | 85 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Transparent/White |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PSP) Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 2 Buttons |
Connectivity
| Speaker | Single Mono Internal Dual-Element Piezoelectric |
|---|
Storage
| Storage | Internal 32 KB Flash, 1 KB EEPROM |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
Arduino IDE, Arduboy Game Loader, GCC & AVRDude homebrew games only