AYANEO 2S
AYANEO
Released: June 2023 Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 7840U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB / 64 GB LPDDR5x (7500 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 323.45 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 50.25 Wh (13050 mAh) |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 264.5 mm x 105.5 mm x 21.5 - 36.1 mm |
| Weight | 667 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Starry Black, Sky White, Retro Power Gray, B.Duck Pink Blue, B.Duck Joyful Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Power/Fingerprint reader, Volume +-, 4 Programmable buttons |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Dual Microphones, Fingerprint reader, Gyroscope, Hall Effect Sensors on Joysticks & Triggers |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 2 TB / 4 TB M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x3 Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 almost all full speed. Wii U & Switch mostly playable