AYANEO 3
AYANEO
Released: April 2025 Horizontal
(Modular) Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen AI 9 HX370 |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 12 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 890M |
| GPU Cores | 16 Cores |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB / 64 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED / IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| PPI | 314.7 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 49 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Triple Heatpipes Fan |
| Dimensions | 289.8 mm x 115 mm x 22.4 - 34.8 mm |
| Weight | 690 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Retro Power Gray |
Controls
| D-Pad | Cross or Disc Customizable placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Customizable placement |
| Face Buttons | 4 Buttons / 6 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2, LC, RC Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Dual rear function buttons, Controller/Mouse switch button, Home, Power/Fingerprint, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | Oculink, USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Dual Gyroscopes, Fingerprint reader, Dual trackpads |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB / 2 TB / 4 TB M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch almost all full speed