AYANEO Air
AYANEO
Released: August 2022 Horizontal Windows 11 / SteamOS / AYANEO OS (Linux)
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 5 5560U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 3 |
| CPU Cores | 6 Cores |
| CPU Clock | 2.3 GHz - 4.0 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon RX Vega 7 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.6 GHz |
| RAM | 8 GB / 16 GB LPDDR4X (6400 MT/s / 8532 MT/s) |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 404 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 7350 mAh (28Wh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 224 mm x 89.5 mm x 17 - 26.7 mm (Air Youth) 224 mm x 89.5 mm x 18 - 26.7 mm (Air) |
| Weight | 410 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Black, Pink, B.Duck Yellow, Retro Power Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Windows, Menu, Aya Space, Task Manager, Fingerprint reader / Power, Volume +-, 2 Function Buttons on top |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Hall sensor sticks & triggers |
Storage
| Storage | External MicroSD, Internal Replaceable M.2 2280 SSD (128 GB / 256 GB / 512 GB) |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top: 1 Bottom: 1 |
Emulation Limit
PS2 & below all full speed