AYANEO Air 1S
AYANEO
Released: July 2023 Horizontal Windows 11 / SteamOS
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 7840U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB LPDDR5x (7500 MT/s) |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 404 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | Thin: 28 Wh (7350 mAh) Standard: 38 Wh (10050 mAh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 224 mm x 89.5 mm x 18 mm (Thin) 224 mm x 89.5 mm x 21.6 mm (Standard) |
| Weight | 450 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Aurora White, Polar Black, Retro Power, Retro Limited |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Windows, Menu, Aya Space, Task Manager, Fingerprint reader / Power, Volume +-, 2 Function Buttons on top |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Hall sensor sticks & triggers |
Storage
| Storage | External MicroSD, Internal Replaceable M.2 2280 SSD (512 GB / 1 TB / 2 TB / 4 TB) |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 fully playable