AYANEO Air Plus
AYANEO
Released: June 2023 Horizontal Windows / SteamOS / AYANEO OS
Emulation capabilities
GameCube/Wii all full speed, most 3DS/PS2 playable, some Wii U playable
Performance
| SoC | AMD Mendocino 7320U / 7520U, Intel Core i3-1215U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 2, Intel Alder Lake U (2x P cores / 4x E cores) |
| CPU Cores | 4 Cores (AMD) 6 Cores (Intel) |
| CPU Clock | 2.4 GHz - 4.1 GHz (7320U) 2.8 GHz - 4.3 GHz (7520U) 1.2 GHz - 4.4 GHz (i3-1215U) |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 610M, Intel UHD Xe 64 EU |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.9 GHz (AMD) 1.1 GHz (Intel) |
| RAM | 8 GB / 16 GB LPDDR5 (5200 / 5500 MT/s) |
Display
| Screen Size | 6.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 46.2 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 237 mm x 91.4 mm x 23.1mm |
| Weight | 510 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Classic Grey, Glacier Blue, Starlight Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Windows, Menu, Aya Space, Task Manager |
Connectivity
| Connectivity | WiFi, Bluetooth, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Fingerprint reader, Hall sensor joysticks and triggers, Microphone x2 |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 512 GB M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube & Wii mostly full speed, most PS2 playable