AYANEO Flip KB
AYANEO
Released: April 2024 Clamshell Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 8840U, AMD Ryzen 7 7840U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB / 64 GB LPDDR5x (7500 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| PPI | 319.26 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 45 Wh |
|---|---|
| Cooling | Vapor Chamber Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 180 mm x 102 mm x 29.8 - 37.5 mm |
| Weight | 650 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Milky White, Shadow Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Full QWERTY keyboard, LC/RC shoulder buttons, Power/Fingerprint, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2 |
|---|---|
| Video Output | OcuLink, USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front edge facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Hall sensor joysticks / triggers, Optical mouse |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 2 TB M.2 2230 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch almost all full speed