AYANEO Kun
AYANEO
Released: October 2023 Horizontal Windows 11 / SteamOS
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 7840U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 8.4 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 359.39 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 75 Wh (19500 mAh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 312.4 mm x 132.5 mm x 21.9 mm |
| Weight | 950 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Silver, Black & White |
Controls
| D-Pad | Disc Middle placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Dual trackpads, Four programmable back buttons, Fingerprint reader/power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, 4G LTE (optional) |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top & Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Dual trackpads, front facing camera, fingerprint reader |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB / 2 TB M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 almost all full speed. Wii U & Switch mostly playable
Notes
Kickstand