AYANEO Next
AYANEO
Released: April 2022 Horizontal Windows 10/11
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 5800U (Next Advance) AMD Ryzen 7 5825U (Next / Next Pro) |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 3 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.9 GHz - 4.4 GHz (5800U) 2.0 GHz - 4.5 GHz (5825U) |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon RX Vega 8 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.0 GHz |
| RAM | 16 - 32 GB LPDDR4x (8532 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 215.63 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4100 mAh (47 Wh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink, Fan, Ventilation cutouts |
| Dimensions | 267 mm x 112 mm x 30 mm |
| Weight | 750 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Pastel Blue, Midnight Blue, Bright White, Jet Black, Space Silver |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Windows, Menu, Aya Space, Task Manager, Fingerprint reader / Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Hall Effect Sensors on Joysticks & Triggers |
Storage
| Storage | Internal 1 - 2 TB NVMe SSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 almost all full speed. Wii U & Switch mostly playable