AYANEO Next 2
AYANEO
Released: Upcoming
(Indiegogo live now, ships April) Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
Super power device. Can emulate nearly everything
Performance
| SoC | AMD Ryzen AI Max+ 395 |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 16 Cores |
| CPU Clock | 3.0 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 8060S |
| GPU Cores | 40 CU |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 32 GB / 64 GB / 128 GB LPDDR5X (8533 MT/s) |
Display
| Screen Size | 9.06 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 2400 x 1504 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| PPI | 312.62 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 116 Wh |
|---|---|
| Cooling | Dual Heatsinks Dual Fans Ventilation cutouts |
| Dimensions | 341.69 mm x 146.24 mm x 26.15 mm |
| Weight | 1426 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, TMR) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Dual touchpads, four rear buttons, LC/RC shoulder buttons, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.4 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Dual Microphones, Fingerprint reader, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 1 TB / 2 TB M.2 2280 SSD, External 2230 SSD & MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Bottom facing |