AYANEO Next Lite
AYANEO
Released: February 2024 Horizontal Windows 11 / SteamOS (HoloISO)
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 5 4500U, AMD Ryzen 7 4800U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 2 |
| CPU Cores | 6 Cores, 8 Cores |
| CPU Clock | 2.3 GHz - 4.0 GHz, 1.8 GHz - 4.2 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon RX Vega 6, AMD Radeon RX Vega 8 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.5 GHz, 1.75 GHz |
| RAM | 16 GB LPDDR4X (8532 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 215.63 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4100 mAh (47 Wh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink, Fan, Ventilation cutouts |
| Dimensions | 267 mm x 112 mm x 22 - 30 mm |
| Weight | 720 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Pastel Blue, Bright White, Jet Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Windows, Menu, Aya Space, Task Manager, Fingerprint reader / Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.2 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall Effect Sensors on Joysticks & Triggers |
Storage
| Storage | Internal 128GB / 512 GB M.2 2280 SSD (up to 8TB) |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x3 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
PSP, Gamecube & Wii full speed, PS2 playable