AYANEO Pocket Air
AYANEO
Released: September 2023 Horizontal Android 12
Emulation capabilities
GameCube mostly all full speed, most Wii/3DS playable, some PS2/Wii U playable
Performance
| SoC | MediaTek Dimensity 1200 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A78 / Cortex-A55 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 3.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| GPU Cores | 9 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 6 GB / 8 GB / 12 GB |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | AMOLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 400.53 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 7350 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 224 mm x 89.5 mm x 18 - 26.7 mm |
| Weight | 380 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Retro White |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Windows, Menu, Aya Space, Task Manager, Fingerprint reader / Power, Volume +-, 2 Function Buttons on top |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.2, 4G, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Hall sensor sticks & triggers, Dual Microphone |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB / 512 GB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top: 1 Bottom: 1 |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, PS2 playable