AYANEO Pocket DMG
AYANEO
Released: November 2024 Vertical Android 13
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G3x Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo Prime Ultra |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.36 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno A32 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 8 GB / 12 GB / 16 GB LPDDR5X (8533 MT/s) |
Display
| Screen Size | 3.92 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 1240 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 419.49 PPI |
| Aspect Ratio | 31:27 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 6000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 91.5 mm x 151 mm x 15 - 22.3 mm |
| Weight | 278 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Moon White, Arctic Black, Retro Color |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (L3 / Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Shelf |
| Extra Buttons | Home, Menu, Turbo, Power/fingerprint reader, Touchpad |
Connectivity
| Connectivity | WiFi, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | USB-C audio out Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Side facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Hall joystick, Touchpad |
Storage
| Storage | Internal 128 GB (UFS 3.1) 256 GB / 512 GB / 1 TB (UFS 4.0) External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U all fully playable, most Switch fully playable