AYANEO Pocket EVO
AYANEO
Released: November 2024 Horizontal Android 13
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G3x Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo Prime Ultra |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.36 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno A32 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 8 GB / 12 GB / 16 GB / 24 GB LPDDR5X (8533 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| PPI | 314.7 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 8600 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 260.5 mm x 100 mm x 17 - 33.9 mm |
| Weight | 478 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White shown in teasers |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Power/Fingerprint reader, Volume +-, 4 Programmable buttons |
Connectivity
| Connectivity | WiFi (#?), Bluetooth (#?) |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | USB-C audio out Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Hall sensor joysticks and triggers |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB / 512 GB / 1 TB, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U all fully playable, most Switch fully playable