AYANEO Pocket Micro Classic
AYANEO
Released: March 2025 Horizontal Android 13
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | MediaTek Helio G99 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A76 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 2.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 600 - 950 MHz |
| RAM | 6 GB / 8 GB LPDDR4X (4266 MT/s) |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 960 x 640 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 329.65 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 2600 mAh |
|---|---|
| Cooling | Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 156 mm x 63 mm x 18 mm |
| Weight | 227 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Magic Black, Soul Red, Retro Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Home, RC, Power/Fingerprint reader, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.2 |
|---|---|
| Audio Output | USB-C audio out Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB UFS 2.2, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
3D PSP and Saturn full speed, Gamecube, Wii, 3DS mostly playable, PS2 somewhat playable, Switch unplayable