AYANEO Pocket S
AYANEO
Released: May 2024 Horizontal Android 13
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G3x Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo Prime Ultra |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.36 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno A32 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 12 GB / 16 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 6.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2560 x 1440 or 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 489.53 PPI or 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 6000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 213.9 mm x 85 mm x 14 - ? mm |
| Weight | 350 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Ice Soul White, Obsidian Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | LC/RC shoulder buttons, Performance Switch, Power/Fingerprint, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | USB-C audio out Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Hall sensor joysticks / triggers, Gyroscope, Dual Microphone |
Storage
| Storage | Internal 128 GB UFS 3.1 or 512 GB / 1 TB UFS 4.0, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U all fully playable, most Switch fully playable