AYANEO Pro (Retro Power)
AYANEO
Released: October 2021 Horizontal Windows 10
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 4800 U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 2 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 4.2 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon RX Vega 8 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.75 GHz |
| RAM | 16 GB LPDDR4X (8532 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 215.63 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 3x 4100 mAh (47 Wh) |
|---|---|
| Cooling | Copper radiator, 2x 8mm copper heat pipes, Fan, Intake on back & bottom, Exhaust on top |
| Dimensions | 255 mm x 106 mm x 20 mm (Size comparison) |
| Weight | 652 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Light Gray |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, RGB, Xbox Link, Win Home, Task Manager, Esc, Keyboard Callout |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.0, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | Display Port, HDMI (via dock) |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 1 TB / 2 TB M.2 NVMe SSD (External SD/MicroSD on dock only) |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x3 |
Emulation Limit
PSP, Gamecube & Wii full speed, PS2 playable
Notes
Dockable (which has Displayport, HDMI, USB-A, USB-C & Ethernet)