CB408
Unknown
Released: September 2024 Horizontal Android 11,
Linux (?)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 2 GB LPDDR4 |
Display
| Screen Size | 4.7 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 312.47 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 216 mm x 106 mm x 44 mm |
| Weight | 450 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Black, Red, Blue |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Home, Back, Volume + -, Power, Reset? |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 4, USB-A OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | Internal 16/32 GB eMMC + External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast mostly playable but not all full speed