CoolBaby RS-11
CoolBaby
Released: January 2020 Horizontal Proprietary
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2835 (Raspberry Pi Zero/W) |
|---|---|
| CPU | ARM1176JZF-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 512 MB DDR |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 200 mm x 86 mm x 16 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Blue/Red, Black |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single slidepad Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Power, Volume +- |
Connectivity
| Video Output | Mini HDMI |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Charge Port | Micro USB |
|---|