CoolBaby RS-63 / RS3128
CoolBaby
Released: September 2020 Horizontal Android 5.1
(Modified)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | RockChip RK3128 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1 GB |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 800 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 233.24 PPI |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 2500 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 170 mm x 80 mm x 18 mm |
| Weight | 210 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray/Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual slidepads Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-A x2, WiFi |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
Storage
| Storage | Internal 8 GB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)