CoolBaby RS18
CoolBaby
Released: July 2020 Horizontal
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | RockChip RK3128 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|
Physical
| Shell Material | Plastic |
|---|---|
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Lower Placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Back, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Charge Port | USB-C |
|---|