D-R35S Plus
SZDIIER / Diium
Released: April 2024 Vertical Linux
(Closed source)
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | V.R. Technology VT569B |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 810 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Vivante 3D GPU |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 64 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated?) |
Physical
| Battery | 3000 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray, Transparent Purple, Transparent Orange, Transparent Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
SNES & PS1 mostly full speed except for lag on FX/SA1 chip SNES games and 3D PS1 games.