Data Frog SF2000
Data Frog
Released: April 2023 Horizontal Multicore Firmware
Emulation capabilities
GB/GBC/GG/NES/SMS/all previous retro consoles all full speed
Performance
| SoC | Hi-Chip Semiconductor B210 |
|---|---|
| CPU | MIPS24KEc |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 918 MHz |
| Architecture | MIPS |
| GPU | Mali-400 MP2 (Estimate) |
| GPU Cores | 2 Cores |
| RAM | 128 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 142.86 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 1500 mAh 18650 (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 166 mm x 69 mm x 32 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray, Green, Red, Cyan, Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
Connectivity
| Connectivity | 2.4 GHz antenna for wireless controllers |
|---|---|
| Video Output | AV Out |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
GBA mostly runs fine, some non-FX SNES runs ok but can be laggy
Notes
Can swap in original SNES controller dpad, ABXY buttons, and membranes