DevTerm
ClockworkPi
Released: August 2021 Horizontal Clockwork OS / Linux
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | User chosen core |
|---|---|
| CPU | Core dependent |
| CPU Cores | Core dependent |
| CPU Clock | Core dependent |
| Architecture | ARM |
| GPU | Core dependent |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | Core dependent |
| RAM | Core dependent |
Display
| Screen Size | 6.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 1280 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 201.04 PPI |
| Aspect Ratio | 8:3 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 18650 x2 (Swappable) |
|---|---|
| Cooling | Fan Rear ventilation cutouts |
| Dimensions | 195 mm x 150 mm x 30 mm (Estimate) |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Front Shell: White Back Shell: Retro Gray, Transparent Gray |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Extra Buttons | Full QWERTY Keyboard, Trackball button, 3 mouse buttons, Power |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth 5.0, WiFi (802.11ac), USB-A x3, Expansion Port |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Internal |
| Sensors | Antenna |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)