Digi Dock
N+
Released: November 2019 Horizontal Android,
Linux,
Windows
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2711 (Raspberry Pi 4B) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A72 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore VI |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1, 2, 4 or 8 GB |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 800 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 186.59 PPI |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 8010 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 205 mm x 99 mm x 23 mm |
| Weight | 667 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Thumbstick with L3 & Slidepad Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 (L2, R2 by pushing on the side) |
| Extra Buttons | Brightness, Power, Screen Switch, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB x2, Bluetooth, WiFi |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB, USB-C |
Emulation Limit
Pi 3B+ Model: SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy) Windows model seen running PS2 in preview video
Notes
Designed to be modular. Raspberry Pi 3B+ for the base model. Windows and Android versions also possible but probably made to order.