Digi Dock 2
Serious Play / N+
Released: January 2022 Horizontal Android,
Linux,
Windows
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | User chosen core |
|---|---|
| CPU | Core dependent |
| CPU Cores | Core dependent |
| CPU Clock | Core dependent |
| Architecture | ARM, x86-64 |
| GPU | Core dependent |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | Core dependent |
| RAM | Core dependent |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 or 1080 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 400.53 PPI (1080p) or 236 PPI (720p) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 10000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Ventilation cutouts on top & bottom, heatsink & fan are core dependent |
| Dimensions | 206 mm x 100 mm x 38mm (External dimensions) 126 mm x 95 mm x 15 mm (Internal dimensions) |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Aluminum shell: Black, Silver, Gray, Gold, Rose Red, Orange, White |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 (L2, R2 by pushing on the side) |
| Extra Buttons | Home, Power, Screen Switch |
Connectivity
| Connectivity | USB-A 2.0 x2, (Bluetooth & WiFi are core dependent) |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD, (Internal storage is core dependent) |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB / USB-C |
Emulation Limit
Depends on what core is installed, but for most of the available options N64, PSP & Dreamcast are playable. Some are capable of GameCube and some Wii.
Notes
Designed to be modular.