DragonBox Pyra
OpenPandora GmbH
Released: January 2021 Clamshell Debian Linux
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Texas Instruments OMAP 5432 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A15 / Cortex-M4 2x / 2x |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 Vivante GC320 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 532 MHz (PowerVR SGX544MP2) 350 - 500 MHz (Vivante GC320) |
| RAM | 2 GB / 4 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | ADS LCD Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 293.72 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 6000 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 139 mm x 87 mm x 32 mm |
| Weight | 384 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, other colors TBD |
Controls
| D-Pad | Cross Upper, outer placement |
|---|---|
| Analogs | Dual slidepads Upper, inner placement |
| Face Buttons | 6 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Full QWERTY layout keyboard |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB OTG, USB Host x2, 3G/4G & GPS (Mobile Edition) |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Upward facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Microphone, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Magnetometer, Relative Humidity, Pressure, Temperature |
Storage
| Storage | Internal 32 GB eMMC, Internal MicroSD, 2x External SDXC |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
NDS, N64, PSP & Dreamcast playable (Estimate)