Family Pocket FC3000 V2
Unknown
Released: February 2019 Horizontal MeliOS
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Allwinner F1C100S |
|---|---|
| CPU | ARM926EJ-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 533 Mhz - 702 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | 2D accelerator |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 32 MB SDRAM |
Display
| Screen Size | 3.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT / IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 133.33 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 1020 mAh BL-5C (Swappable) |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 135 mm x 65 mm x 17 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black/Red, Gray, Famicom Gold/Red |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Menu/Reset |
Connectivity
| Connectivity | Micro USB External Controller |
|---|---|
| Video Output | AV Out |
| Speaker | Single Mono Bottom facing |
Storage
| Storage | Internal MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
NES, CPS1, Sega Mega Drive (Genesis), GB, GBC, SG-1000, GG, SMS, NeoGeo, SNES
Notes
Multiple versions out there but the only one worth getting has a MicroSD card slot under the battery cover that will enable you to add your own games.