Flip 1S DS
AYANEO
Released: September 2025 Clamshell
(Dual Screen) Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen AI 9 HX370 |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 12 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 890M |
| GPU Cores | 16 Cores |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 16 / 32 / 64 GB LPDDR5X (7500 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch, 4.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen, IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080, 1620 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 314.7 PPI, 432.67 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9, 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 45 Wh |
|---|---|
| Cooling | Vapor Chamber Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 180 mm x 102 mm x 29.3 - 35.7 mm |
| Weight | 655 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Black, Indigo, Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, TMR) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Fingerprint/Power |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Optical Mouse |
Storage
| Storage | Internal 1 TB / 2 TB M.2 2230 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch almost all full speed