FunKey S
FunKey
Released: January 2021 Micro
Clamshell RetroFE
(Linux)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Allwinner V3s |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| RAM | 64 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 1.54 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 240 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 220.4 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 410 mAh |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 42.5 mm x 44.5 mm x 13.8 mm (Closed) |
| Weight | 30 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray, Purple, Atomic Purple, Crystal Blue, Starry Pink |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PSP) Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Power/Function |
Connectivity
| Speaker | Single Mono Upward facing |
|---|
Storage
| Storage | Internal MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games