G28
Dealbay
Released: December 2024 Horizontal Linux (EmuELEC)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | RockChip RK3128 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | "4 GB" DDR3 |
Display
| Screen Size | 4.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 272 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 128.3 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 2100 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3?) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Mono Rear facing |
Storage
| Storage | Internal & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 mostly full speed, N64 and 2D PSP barely playable for easier to emulate games