GameBox Mini
Game Case
Released: December 2020 Micro
Horizontal Retro ESP32
Emulation capabilities
GB/GBC/GG/NES/SMS/all previous retro consoles all full speed
Performance
| SoC | Espressif Systems ESP32 |
|---|---|
| CPU | Tensilica Xtensa LX6 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 240 MHz |
| Architecture | Xtensa |
| RAM | 520 KB SRAM |
Display
| Screen Size | 1.4 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 240 x 192 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 219.54 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 500 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 65 mm x 45 mm x 14 mm |
| Weight | 30 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Transparent Black, Transparent Purple, Metal colors TBA |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PSP) Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 2 Buttons |
| Extra Buttons | Power, Reset, Sound |
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | Internal MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
GB, GBC, GG, NES, SMS, COL