GameBoy ESP32
Game Case
Released: May 2021 Vertical Retro ESP32
Emulation capabilities
GB/GBC/GG/NES/SMS/all previous retro consoles all full speed
Performance
| SoC | Espressif Systems ESP32 |
|---|---|
| CPU | Tensilica Xtensa LX6 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 240 MHz |
| Architecture | Xtensa |
| RAM | 520 KB SRAM |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 142.86 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 2x 900 mAh (14500/AA) (Swappable) |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 78 mm x 133.5 mm x 27.4 mm |
| Weight | 138 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Purple, Clear Purple, Apple Green, Cyan, Yellow, Pikachu Yellow/Blue |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 2 Buttons |
| Extra Buttons | Menu (Volume wheel press) |
Connectivity
| Connectivity | GB Extension Cable port, IR port, WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal MicroSD (In cartridge) |
|---|---|
| Charge Port | DC Power (Barrel Connector) |
Emulation Limit
GB, GBC, GG, NES, SMS, COL