GameForce
CHI
Released: May 2021 Horizontal RetroArch
(EmuELEC)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.45 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 231.88 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 154 mm x 86 mm x 19-28 mm |
| Weight | 212 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Green, Coral/Orange, Cream/Light Tan, Black / Gray coming in 2nd batch |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual alps PSV thumbsticks Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Home, Power, 2 Function buttons (for L3/R3), Reset |
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | External MicroSD (Card not included) |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but 3D PSP needs frameskip, N64 & Dreamcast mostly playable for easier to emulate games
Notes
Has LEDs under all the buttons that can change to 3 colors, also can be turned off