Gameforce ACE
CHI
Released: February 2024 Horizontal Android 13
Emulation capabilities
Most GameCube playable, some Wii/3DS playable
Performance
| SoC | RockChip RK3588S |
|---|---|
| CPU | Cortex-A76 / Cortex-A55 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.4 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G610 MP4 |
| GPU Cores | 4 Cores |
| GPU Clock | 600 MHz |
| RAM | 8 GB LPDDR4 (4332 MT/s) |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 400.53 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 7200 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 212 mm x 91 mm x 16 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black & White |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Function, Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 4.2BLE |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | Internal 256 GB eMMC, M.2 2242 SSD slot, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, Dreamcast, PSP full speed, GameCube & Wii mostly playable, some PS2 playable
Notes
RK3588 performance test in SBC