GAMEMT E5
GAMEMT
Released: July 2024 Vertical Linux
(Closed source)
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | V.R. Technology VT569B |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 810 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Vivante 3D GPU |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 64 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 960 x 544 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 220.68 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White/Yellow, White/Red, Purple/Green, Black/Red |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Shelf |
| Extra Buttons | Menu, Power, Volume +- |
Connectivity
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games