GAMEMT E5 Ultra
Released: Upcoming Horizontal
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | UNISOC T620 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.82 GHz - 2.21 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali G57 MP1 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 6 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Type | IPS Touchscreen |
|---|---|
| Resolution | 1280 x 720 |