GAMEMT E6 Max
GAMEMT
Released: March 2025 Horizontal Android 13 / Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC all full speed, most Saturn playable
Performance
| SoC | Allwinner A527 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.4 GHz - 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G57 MC1-2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 600 - 950 MHz |
| RAM | 4 GB |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 293.72 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Fan Ventilation cutouts |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Menu, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Dual USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Sensors | Hall sensor joysticks |
Storage
| Storage | Internal 32 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
3D PS1, N64 (full speed), DC and PSP (mostly playable), Saturn (somewhat playable)