GAMEMT EX8
Released: 2025 / 11 ? Horizontal
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | MediaTek Helio G99 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A76 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 2.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 1068 MHz |
| RAM | 6 GB LPDDR4 ??? |
Display
| Screen Size | 4.88 inch |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 1620 |
| Aspect Ratio | 3:2 |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|
Controls
Connectivity
Storage
| Storage | Internal 128 GB |
|---|