GAMEMT PSK5000 / EX5
GAMEMT
Released: February 2026 Horizontal Android (#?)
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | MediaTek Helio G85 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 3 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 440.58 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink |
| Dimensions | 190 mm x 81 mm x 13 mm |
| Weight | 195 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Orange, Blue |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (L3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Performance knob, Home, Back, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth (#?) |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Sensors | Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 32 GB EMCP, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable