GamePi20
WaveShare
Released: August 2019 Horizontal Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2835 (Raspberry Pi Zero WH) |
|---|---|
| CPU | ARM1176JZF-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 512 MB DDR |
Display
| Screen Size | 2.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 200 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 14500 |
|---|---|
| Dimensions | 108 mm x 50 mm x 20 mm |
| Weight | 150 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black/Blue |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | Internal MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB x2 |
Emulation Limit
Most SNES runs at 60 FPS but lags with FX & Mode 7 games, most 2D PS1 runs fine (not all at full 60 FPS) but lags with 3D games