GamePi43
WaveShare
Released: August 2019 Vertical Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2837B0 (Raspberry Pi 3B+) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.4 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 300 MHz |
| RAM | 1 GB DDR2 |
Display
| Screen Size | 4.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 800 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 216.97 PPI |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 18650 x2 |
|---|---|
| Dimensions | 171 mm x 111 mm x 34 mm |
| Weight | 500 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 Rear facing |
| Extra Buttons | Hot Key, Brightness +-, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB x4, Ethernet |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)